• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Suyun görevi mineral değil sıvı takviyesi yapmak

Arıtma cihazı mineralleri de arıtıyor’ demeyin. Mineralleri sudan değil, yediklerimizden alırız. Önce kendi sağlığınız, sonra da dünyanın geleceği için ayağınıza kadar gelen şebeke suyunu değerlendirin. Cihaz kullanmaktan korkmayın. Sizce yaşamak için gerçekten neye ihtiyacımız var? Neyin önceliği var? Yemek, su, hava, facebook, Instagram, akıllı telefonunuz?

Cevabı hemen vereyim:
SU! ‘Su hayattır’ diyoruz her fırsatta. Su tüketiminin önemi herkesin bildiği bir şey. Peki ya sağlıklı suya ulaşmak adına kullandığımız arıtma cihazları?
Su arıtma cihazları sağlıklı mı?’ sorusunun cevabı bu haftaki yazımda saklı…

HER YIL RAPOR SUNULUR

Güvenli suya erişim, temel insan haklarımızdan biri olarak kabul edilmektedir.
Ülkemizde büyük bir çoğunluğun bir sonraki yudumunun nereden geleceğini düşünmek zorunda kalmadığı için şanslıyız.
Ancak burada bile işler ters gidebilir ve suyumuz kirlenebilir.
İl Sağlık Müdürlükleri, her yıl illeri ile ilgili yayınladıkları detaylı raporlarda kendi illerinde yapılan bölgesel su analizlerini yayınlarlar. Su dağıtımı ile yetkili bölgesel kurumlar, suların sağlık açısından tehdit olmayacak şekilde sisteme verildiğinden emin olacak şekilde analizlerini yapar ve dağıtıma verirler.
Ancak ülkemizde en fazla nüfusa sahip olan İstanbul’da geçtiğimiz yıllara ait raporlara bakıldığında elde edilen örneklerin analizlerine göre çeşme sularının yüzde 5-10’u içilemez durumda. Yani 10 kişiden neredeyse birinin içtiği suyun, virüs ve bakteri içerme ihtimali var.

suyun görevi sıvı takviyesi yapmaktır

DOĞAL KAYNAKLARA SAHİBIZ

Suyun temiz kabul edilen yüzde 90’ında ise asla olmaması gereken nitrit, nitrat, kadmiyum, bromat, arsenik, asbest, cıva, kurşun, toluen vb. öldürücü maddelerdir. Olsalar bile şebekeye verilebilmeleri için temiz su yasal sınırların altında değerlerde olmaları gerekir. Fakat bazı araştırmalar bu değerlerin olması gerektiği düzeylere göre yüksek kaldığını ve suların bu maddeleri içerebileceğini söylemektedir. Uluslararası EWG yani Çevresel Çalışma Grubu‘na göre suların çoğunda bunlar ve hatta daha fazlası olabilmektedir.
Neyse ki iyi haberlerim de var. Türkiye dünyadaki en güvenli içme suyu kaynaklarına sahip olup doğal kaynak sularını şişelenmiş olarak ihraç edebilen bir ülkedir. Ancak çeşmeden akan suyunuzla ilgili araştırmanızı yaparsanız, suyunuzda olabilecek bu sıkıntılı maddeleri tespit edebilirsiniz.

FİLTRELERDEN YARARLANIN

İçme suyunu daha güvenli hale getirmek için bazı insanlar evde su filtreleri kullanıyorlar. Bu filtreleme sistemlerinde dört ana çeşit vardır:
Damıtıcı cihazlar suyu kaynatır ve buharı yoğunlaştırır, böylece damıtılmış su elde edilir.
Aktif karbon filtreleri, tat ve kokuya etki eden bazı organik kirleticileri kaldırabilir. Bazı sistemler aynı zamanda klorlama yan ürünleri, çözücüler ve böcek öldürücüler ya da bakır veya kurşun gibi bazı metalleri uzaklaştırmak için tasarlanmıştır.
Aktif alümina içeren iyon değişim birimleri, kalsiyum ve magnezyum gibi suyun sertleşmesini sağlayan mineralleri kaldırabilir. Bu genellikle karbon absorpsiyonu veya ters ozmos gibi başka bir filtrasyon yöntemi ile birlikte kullanılır.
Karbonlu ters ozmos üniteleri, pestisitler ve petrokimyasalların yanı sıra nitratları ve sodyumu da kaldırabilir. EWG en etkili filtreleme için ters ozmos ünitelerini kullanmayı tavsiye etmektedir.
Bunlar, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ev basıncını kullanırlar. Çözünmüş katılar da dahil olmak üzere çok çeşitli kirletici maddeleri kaldırabilirler ve arseniklerin temizlenmesi için onaylanan tek tiplerdir.
Su filtrelerini tercih ederken uluslararası NSF standartlarına tabi olduğuna emin olmanız gerekir. Ulusal Sanitasyon Vakfı tarafından verilen sertifikalar doğrultusunda elde edeceğiniz suyun hangi standartlara göre filtre edildiği ve temizlendiği belgelenmelidir. Özellikle ters ozmos ünitelerini alırken NSF/ANSI 58 sertifikasyonunu sorgulamanız önerilmektedir.

SU, SIVI TAKVIYESI YAPAR

Dünya Sağlık Örgütü‘nün kronik ve tekil kaynak olarak saflaştırılmış – yumuşatılmış sulara karşı yapmış olduğu uyarılar neticesinde halk arasında, Ters Ozmos sistemi suyu büyük ölçüde (minerallerin de büyük bir kısmını) temizlediği için sağlıksız olduğu düşünülmemektedir.
Vücudun minerale de ihtiyacı olduğu, sistemin mineralleri de arıttığı için sağlıksız olduğu kanısı yaygındır. Ancak bu noktada suya olan bakış açımızı değiştirmemiz gerekmektedir.
Suyun esas görevi insan vücuduna mineral takviyesi yapmak değildir, sıvı desteği sağlamaktır. Vücudumuzun mineral ihtiyacını sudan karşılamak istediğimizde, sadece doğal kaynak suyu veya çeşme suyunu 50 litreden az olmayacak şekilde içmemiz gerekirdi. Bu sebeple biliyoruz ki asıl mineral kaynağı içtiğimiz suya oranla yediğimiz gıdalardır.
Ancak unutulmamalıdır ki; ev veya ofis yaşamınızda kullanmak üzere hangi su filtreleme sistemini seçerseniz seçin, bakımını yapmanız gerekir. Aksi takdirde, kirleticiler filtrede birikir ve su kalitesini filtre olmaksızın daha kötü hale getirebilirler.

SUYUN KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİ

SU tüketiminin yaşamsal öneme sahip olmasının ardında yatan en önemli neden, su kaybı olarak ifade edebileceğimiz dehidrasyondur. Yeterli miktarda su içmeyen biri, dehidrasyon neticesinde ciddi sağlık problemleri yaşayabilir. Yorgunluk, kafa karışıklığı, hafıza kaybı, baş dönmesi, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, kuru-kırışık cilt, kırılgan saç, zayıf tırnaklar ve baş-kas ağrısı; az su içmek neticesinde karşılaşılabilecek durumlardan birkaçıdır. Gereken müdahale yapılmadığı ve dehidrasyon kronik hal aldığında, yaşamı tehdit eden metabolik problemlere yol açarak daha ciddi durumların gelişmesine sebep olur. Örneğin erken yaşlanma bunlardan biridir… Yapılan araştırmalar, fazla miktarda su tüketmenin de yaşamsal fonksiyonları tehdit eden durumlara sebep olduğunu gösteriyor. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi su tüketirken de dengeyi muhafaza etmek çok önemli. İçtiğimiz suyun kalitesi ve güvenirliliği, en az su içmek kadar önemlidir.

SU İHTİYACI DAHA DA ARTACAK

Sıvılar; ağır metaller, toksinler, bakteri, mantar ve çeşitli kimyasallar gibi insan sağlığına zararlı maddeleri yapılarında barındırabilirler. Dünya ülkelerinde tüketilen su kalitesine baktığımızda, gelişmiş ülkelerin temiz ve güvenilir suya erişebildiklerini görüyoruz ancak sıra gelişmekte olan ülkelere geldiğinde durum pek de iç açıcı değil. Yapılan araştırmalar, 2030’lu yıllara gelindiğinde gelişmekte olan ülkelerin su ihtiyacının, mevcut su miktarından yüzde 50 daha fazla olacağını gösteriyor.

HALİT YEREBAKAN /SABAH GAZETESİ 27 NİSAN 2018 TARİHLİ YAZISINDAN

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/halit-yerebakan/2018/04/27/suyun-gorevi-mineral-degil-sivi-takviyesi-yapmak

BENZER YAZILAR

İnternet sitemiz yenilendi!

Yenilenen ve Kurum al yapımıza uyumlu hale getirilen web ayfamız yayına girdi Yeni yapı ı ile kolay ulaşılabilir bir yapıya kavuştuk Mobil cihazlarınıza uyumlu olan web itemizden;...

Ücretsiz Keşif Hizmeti

Bulunduğunuz bölgedeki uyun değerleri, kalite i ve uygunluğu için ücret iz keşfe geliyoruz Suyunuzun analiz onuçlarına göre en ağlıklı şekilde ihtiyacınız olan "Su Arıtma...

Yerli Üretim

Ürünlerimiz yerli üretimdir Filterlife Patentli markamız ile kendi imalatımız olan ürünlerimiz on teknoloji ile üretilmiştir Teknik ervi , parça tedariği ve özel proje için en hızlı...